Doradztwo

Projekt ,,Młodzi na rynku pracy” idzie pełną parą. Zamknięto już rekrutację na poszczególne formy wsparcia oraz rozpoczęto indywidualne doradztwo zawodowe.

Od października uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół  – uczestnicy i uczestniczki projektu odbywają indywidualne spotkania z doradcą zawodowym dzięki któremu nie tylko mogą poznać swoje mocne i słabe strony, ale również sprecyzować swój profil zawodowy. Doradztwo ma na celu nie tylko poznanie profilu zawodowego uczestników i uczennic, ale przyczyni się do zwiększenia kompetencji interpersonalnych i społecznych, których sprecyzowanie pozwoli zaistnieć młodzieży na rynku pracy.  Te spotkania z doradcą mają na celu określenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej i edukacyjnej.

Miesiąc sierpień 2014 r. był miesiącem w którym 23 uczniów i uczennic wzięło udział w stażach zawodowych realizowanych w ramach projektu, które odbywały się w najlepszych hotelach w Warszawie.

Uczestnicy staży odbyli praktyki w Warszawskim hotelu Sheraton, Radisson Blu oraz Hotelu Le Meridien Bristol, doskonale wiadomo że są to topowe hotele w Warszawie.

Młodzież miała okazję nie tylko poznać zaplecze gastronomiczne oraz organizację pracy w kuchni pod okiem doświadczonych kucharzy i szefów kuchnia, ale również szlifować swój warsztat pracy w zakresie obsługi konsumenta.

Praca na kuchni wymagała nie tylko kondycji fizycznej, ale również dobrej organizacji pracy i umiejętności praktycznych. Dzięki tym stażom uczestnicy i uczestniczki projektu zdobyli niezbędne doświadczenie zawodowe, podnieśli swoje kwalifikacje a co najważniejsze mogli poznać  potencjalny rynek pracy oraz jak na nim zaistnieć w dzisiejszych czasach.

Obsługa klienta i część praktyk odpowiedzialna za dział hotelarstwa była również wyzwaniem dla stażystów. Praca na recepcji hotelowej i kontakt z klientem, wielokrotnie obcojęzycznym był nowym doświadczeniem, odpowiednio przygotowanie bankietów, konferencji czy obsługa umożliwiły nabycie nowych umiejętności interpersonalnych oraz pozwoliły przełamać barierę wyjścia do klienta.

Czas spędzonych na stażach zawodowych został bardzo owocnie spożytkowany, ponieważ pozwolił młodzieży nabyć niezbędne doświadczenie zawodowe , poznać rynek pracy a także wymagania jakie stawia pracodawca przed potencjalnym pracownikiem.

Kolejna edycja już w ferie zimowe- zapraszamy!

Dodatkowo rozpoczęto zajęcia z matematyki dla uczniów i uczennic klas pierwszych i maturalnych. Te zajęcia mają na celu wyrównanie poziomu wiedzy u pierwszoklasistów oraz przygotowanie i wsparcie dla uczniów i uczennic klas maturalnych.

Niebawem rozpoczynają się zajęcia z języka angielskiego w zakresie komunikacji z klientem, będzie to wyzwaniem dla młodych ludzi gdyż praca z native speakerem oraz pokonanie swoich barier językowych w dzisiejszym hotelarstwie jest kluczową umiejętnością, która w znaczący sposób poprawia szanse u potencjalnego pracodawcy.